Strona główna / Ból kolana
Urazy kolana są powszechnymi problemami, występującymi głównie u osób wykonujących intensywną aktywność fizyczną, zwłaszcza w sportach kontaktowych takich jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. Charakteryzują się one typowymi symptomami takimi jak ból, niestabilność stawu kolanowego oraz obrzęk.
Do głównych przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie kolan, występujących u osób starszych jest choroba zwyrodnieniowa stawów, która charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem chrząstki stawowej. Charakterystyczne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów to m.in. sztywność stawu oraz ból, który najbardziej dokucza na początku wykonywania jakiejś czynności (np. podczas wstawania czy rozpoczynania marszu) i stopniowo łagodnieje w miarę jej kontynuacji.
Ból stawu kolanowego jest powszechnym problemem, który może mieć różne przyczyny i być symptomem wielu schorzeń. Dolegliwości bólowe kolana mogą przybierać różne formy. Ból może być ciągły, pulsacyjny, rwący, występować podczas ruchu, na przykład podczas chodzenia czy kucania. Jednakże czasami ból kolana może wystąpić również w spoczynku, szczególnie podczas dłuższego stania czy siedzenia, co może być bardzo dokuczliwe, zwłaszcza w nocy, utrudniając sen. Często dolegliwościom bólowym towarzyszy opuchlizna stawu kolanowego.
Staw kolanowy jest jednym z największych oraz jednym z najbardziej złożonych stawów w ludzkim ciele, łączącym trzy kości: kość udową, kość piszczelową oraz rzepkę. Co ciekawe zapewnia on dwie istotne funkcje, które znacząca różnią się od siebie – mianowicie staw kolanowy odpowiada za dużą w wielu płaszczyznach, a z drugiej strony zapewnia stabilność. Z powodu swojej budowy staw kolanowy jest szczególnie narażony na urazy i uszkodzenia.
Struktury znajdujące się w stawie kolanowym, takie jak torebka stawowa, więzadła krzyżowe, łąkotki są zbudowane z kolagenu. Dlatego też dostarczanie składników odżywczych wpływa na ich odżywienie i przebudowę. Tropokolagen I, który jest połączony z chondrocytem, czyli komórką chrząstki, uruchamia mechanizmy produkcji kolagenu typu II.
Dodatkowo u osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego (ChZS) często obserwuje się zwiększone napięcie tkanek otaczających, takich jak torebka stawowa i przyczepy mięśniowe. To zjawisko jest mechanizmem obronnym organizmu. W tym przypadku pacjent odczuwa ból w obszarze tkanek miękkich wokół stawu, a ruchomość może być ograniczona. Niekiedy jednak ten problem pozostaje niezauważony.
Kolagenoterapia w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego może istotnie poprawić komfort życia pacjenta, przy minimalnym ryzyku działań niepożądanych. W Nieoperacyjnym Centrum Leczenia Bólu MediComfort Kraków, u pacjentów cierpiących na choroby zapalne stawów kolanowych, nie stosuje się standardowo terapii steroidowych z uwagi na potencjalne ryzyko działań niepożądanych, takich jak wzrost ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych pacjentów borykających się ze schorzeniami stawu kolanowego.
Specjaliści pracujący w MediComfort Kraków, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, przed rozpoczęciem leczenia dokładnie diagnozują pacjenta, starannie badając wszystkie możliwe przyczyny dolegliwości. Następnie stosują specjalistyczne leczenie w formie kolagenoterapii iniekcyjnej. Warto zauważyć, że początkowe zmiany o charakterze przeciążeniowym mogą nie być widoczne w badaniach obrazowych, ale mogą być przyczyną bólu i innych objawów, dlatego zaleca się szczególną uwagę w ich identyfikacji i leczeniu.
MediComfort specjalizuje się w nieoperacyjnym leczeniu bólu, co gwarantuje pacjentom dostęp do wiedzy i umiejętności zespołu lekarzy z bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie.
© MediComfort. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: kreatywnepiksele.pl
Polityka prywatności | Projekt: kreatywnepiksele.pl